Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka to 10 tysięczne miasteczko położone w kotlinie na pograniczu Beskidu żywieckiego, Makowskiego i Małego istniejące już od 600 lat. Miasto znane jest z turystycznych walorów takich jak piękne krajobrazy, a przede wszystkim z Zamku nazywanego „Małym Wawelem”. Sucha Beskidzka znajduje się na przecięciu głównych szlaków turystycznych w regionie, dzięki czemu wybierając się tu mamy gwarancję bliskości atrakcji innych miast, a nawet Słowackiej granicy.

Zamek w Suchej Beskidzkiej powstał w drugiej połowie XVI wieku i przechodził kolejno w ręce kolejnych rodów panujących na ziemiach w okolicy Suchej Beskidzkiej, zwanych dobrami suskimi. Często porównuje się go z Wawelem z uwagi na podobną architekturę. Oprócz budowniczego zamku – Kaspra Suskiego, najwięcej do jego obecnego kształtu wniosła rodzina Branickich władająca zamkiem w XIX wieku odnawiając go, wyburzając mur okalający zamek, rozbudowując bibliotekę i sprowadzając znane dzieła sztuki. Dziś większość obrazów, rzeźb i książek znajduje się w Krakowie.

Niewątpliwą atrakcją Suchej Beskidzkiej jest drewniana karczma „Rzym” wybudowana jeszcze w XVIII, której nazwa nawiązuje do legendy o Panu Twardowskim.

Zobacz również:
Sucha Beskidzka
Zamek w Suchej Beskidzkiej
Karczma Rzym